4 lutego 2024

04.02.2024 rok

Rok XII nr 640

Co symbolizuj gromnica?

Warto przypomnieć sobie co symbolizuje gromnica, którą przynieśliśmy/powinniśmy przynieść w piątek w święto Matki Bożej Gromnicznej do kościoła. Pamiętam, jak byłam dzieckiem, tego dnia po skończonej Mszy Świętej, każdy z nas (osób wychodzących z kościoła, czy to dzieci, czy starsi) starał się zanieść światło gromnicy do swojego domu, aby tamtego dnia światło jej przypominało nam, kim jesteśmy i w kim pokładamy nadzieje. Wiele razy światło to gasło podczas drogi, ale zawsze w pobliżu był ktoś, od kogo można było je zapalić na nowo by donieść do swojego domu.

Zapalona gromnica symbolizuje pragnienie, by Pan Bóg wszedł do naszego życia i by pozostał z nami. Światło jest znakiem Chrystusa, On sam tak o sobie powiedział: Ja jestem światłością świata (por. J 8, 12-20). A zatem przynosząc świece, pragniemy przyjąć samego Chrystusa, aby wprowadzić Go później do naszego domu. Dobrze jest, jeśli przynosimy dzisiaj te świece, które otrzymujemy w dzień naszego chrztu. Chrzest jest znakiem wejścia w królestwo światła, jest znakiem tajemnicy Paschy, czyli przejścia z niewoli do wolności.

Tę świecę bardzo pięknie nasi ojcowie nazwali „gromnicą”, bo zapalali ją podczas burzy, gdy biły gromy, gdy było ciemno, gdy panował lęk i strach przed utratą majątku, a nawet życia. Zapalona gromnica przypominała, że nie trzeba się lękać zła, ciemności czy nawet śmierci, bo Pan Jezus to wszystko zwyciężył w paschalnej tajemnicy swojej śmierci i zmartwychwstania.

Dzisiaj ten znak gromnicy, musi być przez nas dobrze rozumiany, bo rzeczywistość pokazuje, że zatracamy sens tego, co niesie ze sobą treść święta Matki Bożej Gromnicznej – Tej która wnosi Pana Jezusa – Światło Narodów. Dla wielu grom jest znakiem nieszczęścia, tragedii, ciemności, szatana, śmierci, ale też znakiem pewnej grupy osób, pragnącej walczyć z Bogiem i Jego wolą. Grom to protest przeciw życiu i łasce, znak wypaczonej formy wolności. Dlatego też nie bójmy się dziś zapalać w naszych sercach, domach, środowisku prawdziwego Światła, którym jest sam Chrystus, głosząc tym samym przez swoje życie Jego słowo i Jego miłość.

Blanka